TSP-2945-19
19" Stainless Steel Industrial Computer
Available – Contact Us for Quick Quote
Description
This 19” Industrial Panel PC has an IP66/IP69K compliant stainless steel front bezel and an aluminum back cover. When panel mounted, this PC is an ideal waterproof solution for food and beverage manufacturing or industrial applications exposed to liquids, sprays or humidity. The TSP-2945-19 has an Intel Celeron processor and supports Windows 7, Windows 8.1, and Windows 10 IoT. This computer can act as an HMI (human-machine interface), track metrics for your SCADA (supervisory control and data acquisition) program, or run your ERP (enterprise resource planning) software. The TSP-2945 series is available in screen sizes from 7” – 22”.
Key Highlights
  • 19″ Resistive or Projected Capacitive Touchscreen
  • Intel Celeron N2930
  • IP66/IP69K Compliant Front Bezel
  • Aluminum Back Cover and Fanless Design
  • Wide Range DC 9~36V Power Input
Why Buy from Teguar
Primary Components
Processor FamilyIntel Celeron Bay Trail
Processor ModelN2930
Processor Speed1.83 GHz
Memory TypeOnboard DDR3
Memory Support4GB
Storage Type1x 2.5" SATA Drive Bay for SSD/HDD (easily accessible)
Storage Support32GB-1TB
Display
Screen Size19
Screen Ratio4:3
Brightness350 nits, Optional 900 nit High Brightness
Touch Screen
Touch ScreenProjected Capacitive, Resistive
External I/O Ports
USB2x USB 3.0
Serial / Com2x COM
Serial Protocol Detail1x RS-232/422/485 DB-9, default RS-232(COM1), 1x RS-232 DB-9(COM2)
Ethernet / LAN2x RJ45 GbE LAN
Video Outputs1x Optional HDMI
Audio Ports1x Audio Line-Out
Power Input Port3-Pin DC-In (Phoenix Type)
Power
Input Voltage Range9-36V DC
Max Power Consumption26W
Standard Power AdapterOptional 12V AC/DC Adapter
Operating Systems
WindowsWindows 10 IoT, Windows 10 Pro, Windows 7 Pro, Windows 8.1 Pro
Thermal & Environmental
Operating Temperature0°C - 50°C (32°F – 122°F)
Storage Temperature-30°C - 70°C (-22°F – 158°F)
Cooling SolutionPassive – Fanless
Storage Humidity10% – 90% Non-condensing
Enclosure
MaterialAluminum, Optional SUS316 Stainless Steel, SUS304 Stainless Steel
IP RatingIP66 Front Bezel, IP69K Front Bezel
Mounting OptionsPanel Mount, VESA 100 Mount
Weight / Dimensions
Weight5.9 kg (13.0 lbs)
Dimensions485 x 398 x 63.8 mm (19.1 x 15.7 x 2.5 in)
Certification
CertificationsCE, FCC Class A
Warranty
WarrantyUp to 5 Years
Dimensional Drawings & I/Os
I/O Diagram Images
TSP-2945 Industrial Panel PC IOs
Tech Diagram Images
19" Industrial Panel PC Technical Drawing